Scroll to top

10 lat – historia powstania kurtki Micro Puff


No comments

W firmie Patagonia, większość najlepszych pomysłów bierze się z praktyki w terenie. Czasami jednak proste problemy kreują złożone rozwiązania. Tak było z rozwojem technologii ocieplin. Puch moknąc traci swoje właściwości utrzymywania ciepła, zaś syntetycznym materiałom nigdy nie udało zbliżyć się do jego niskiej wagi, kompresowalności i właściwości izolacyjnych. Próbowaliśmy wszystkiego, od hydrofobowego puchu, po różnego rodzaju syntetyki, eksperymentując z wzorami zapobiegających zbijaniu się pikowań. Jednak żadna z tych metod nie dała oczekiwanych rezultatów – satysfakcjonującego połączenia zalet tych materiałów, jednocześnie niwelującego ich wady.


PlumaFill spiralnie ułożone włókna. Photo: Kyle Sparks

W 2007 roku, nasz dział rozwoju odkrył interesującą, syntetyczną ocieplinę, o strukturze mikrowłókienek, skręconych wokół głównego włókna, o właściwościach do złudzenia przypominających puch i lepszym stosunku wagi do ciepła niż jakikolwiek materiał, z którym dotąd pracowaliśmy. Siedem lat pracy nad ociepliną, którą później nazwaliśmy PlumaFill, pokazało, że jest ona bardzo kompresowalna, a przy tym o 40% cieplejsza, niż jakakolwiek inna z dotychczas przez nas używanych. Seria testów, symulujących wieloletnie, intensywne użytkowanie w minimalnym stopniu wpłynęła na jej kondycję i puszystość . Zrobiło to na całym zespole duże wrażenie. Większość z testowanych wcześniej syntetycznych materiałów, szybko traciła swoje właściwości lub miała tendencję do zbijania się po praniu, tworząc tak zwane zimne strefy, jednak nowe włókna opierały się nawet najbardziej brutalnemu traktowaniu. Kristin Umscheid, material developer: “Trzy lata temu przeprowadziłam badania dotyczące obecnych na rynku ocieplin imitujących puch. PlumaFill to jedyny materiał, który spełnia nasze standardy wytrzymałości i generalnie przewyższa inne ociepliny syntetyczne.”


Senior product designer Christian Regester udoskonala pierwszy prototyp. Photo: Kyle Sparks

Problemem pozostawało to w jaki sposób nowo opracowany materiał użyć. Testowane tkaniny zewnętrze zbytnio ściskały ocieplinę, uniemożliwiając jej pełne rozprężenie, a jej włókna miały tendencje do zawijania się wokół siebie. Opracowanie struktury, która skutecznie zapobiegałaby zbijaniu się włókienek i zapewniała najlepszy możliwy stosunek wagi do ciepła, używając przy tym jak najmniejszy ilości materiału, zajęło kolejny rok. Zastosowanie prostopadłych, charakterystycznych, nieciągłych szwów zapobiegło przemieszczaniu i zbijaniu się włókien, jednocześnie minimalizując wagę i ryzyko wystąpienia zimnych stref.


Prototyp testowany w laboratorium pod kątem termicznym. Photo: Kyle Sparks

Opracowano system obszyć, tworząc luźniejszy wzór, umożliwiający lepszą cyrkulację powietrza wewnątrz kurtki, a tym samym lepszą dystrybucję ciepła. “Wzór pikowań został opracowany poprzez serię testów, sprawdzających wagę, utrzymywanie ciepła i wytrzymałość przy różnych konfiguracjach i użyciu jak najmniejszej ilości nitki.” – mówi Christian Regester, senior product designer.

Połączenie tej konstrukcji z najlżejszą dostępną tkaniną zewnętrzną dało wspaniałe rezultaty. “Był to najlżejszy materiał jaki spełniał nasze wymogi i był możliwy do zastosowania w produkcji” – mówi Umscheid. Kurtka Micro Puff miała lepszy stosunek utrzymywania ciepła do wagi niż którakolwiek z produktów z puchu, przewyższając je także pod względem kompresowalności. Wykorzystane zostały również wcześniejsze doświadczenia projektantów, umożliwiające minimalizację zużycia materiału wykorzystywanego przy produkcji.

Prototypy kurtki zostały następnie przekazane do testów sportowcom i na bieżąco udoskonalano projekt na podstawie ich uwag. Wspinano się w niej, jeżdżono na nartach, biegano, brała udział w długich ekspedycjach, generalnie używano ją na wszelkie możliwe sposoby. Wielu z testujących było przekonanych, że mają do czynienia z puchem. “Już podczas testów w laboratorium mieliśmy przeczucie, że udało nam się stworzyć coś wyjątkowego, ale by to potwierdzić, musieliśmy sprawdzić jak kurtka radzi sobie w terenie” mówi Regester. “Każdy kto miał okazję ją testować, nie chciał jej później oddać”. Wszyscy byli również zachwyceni aspektem stosunku wagi do ciepła. Kelly Cordes, ambasador Patagoni i wspinacz: “Bardzo szybko zdałem sobie sprawę, że mamy do czynienia z czymś wyjątkowym”.


Colin Haley testuje kurtkę Micro Puff’s . Alaska Range. Photo: Mikey Schaefer

Udało się nam stworzyć kurtkę zgodną z naszym etosem projektowania odzieży. Postawiliśmy sobie za cel rozwiązać trudny problem i po 10 latach dłubania i udoskonalania osiągnęliśmy sukces, w każdym, najmniejszym detalu. “Stworzenie lekkiego, ciepłego, wytrzymałego produktu, który utrzymywałby swoje właściwości nawet będąc mokry, było celem od zawsze, odkąd tylko ludzie zaczęli wspinać się po górach.” – mówi Regester. “Czasami najlepsze pomysły wymagają czasu.”

 

Zobacz także...

Post a Comment